W 2021 roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września (środa). Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Został on ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
Włączając się w te akcje odwiedziliśmy oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Straszydlu. Bibliotekarka z GBP Lubenia Filii w Straszydlu zachęciła dzieci na początku spotkania do odwiedzenia biblioteki i wzięcia udziału w projekcie skierowanym do dzieci „Mała książka – wielki człowiek” . Po wysłuchaniu zabawnych historii ‘Przygody Fenka” – Odpowiedzialność dzieci poznały nową wartość , jaką jest odpowiedzialność, dowiedziały się , co to znaczy być odpowiedzialnym, że to bardzo ważna, ale trudna cecha i jakie mogą być skutki nieodpowiedzialnego zachowania.
Po inne tytułu z serii „Przygody Fenka” zapraszamy rodziców do biblioteki i zachęcamy do głośnego czytania dzieciom.
Książeczki o Fenku trafią do serca każdego dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Pięknie zilustrowane, przygotowane przez specjalistów w swoich dziedzinach, poruszają bardzo wiele ważnych i trudnych do zrozumienia tematów dla małego dziecka. Są to bajki całkowicie bezpieczne dla dzieci. Nie zawierają przemocy, wyznaczają wyraźną granicę między dobrem i złem, podkreślają wartości takie jak: rodzina, przyjaźń, zaufanie.