Narodowe Czytanie 2024

W minioną niedzielę odbyła się 13. edycja Narodowego Czytania. Od lat Gminna Biblioteka Publiczna w Lubeni włącza się w obchody ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, które promuje polskie dzieła klasyki literackiej. W tym roku, podczas 13. odsłony tego wydarzenia, mieliśmy okazję wsłuchać się w niezwykłe dzieło Juliusza Słowackiego „Kordian”.

W cudownych okolicznościach przyrody, w kaskadzie solankowej w Sołonce czytali mieszkańcy gminy Lubenia, a wśród nich przedstawiciele samorządu, instytucji, szkół oraz klubów seniora. Młodzież szkolna ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Straszydlu oczarowała uczestników strojami i interpretacją fragmentów dramatu. Aktor Teatru Maska, Pan Andrzej Piecuch, wspaniale wcielił się w swoją rolę i zachwycił nas cudownie odczytaną sceną.

Na zakończenie spotkania lektorzy otrzymali pamiątkowy egzemplarz „Kordiana” obity pieczęcią, a następnie wraz ze słuchaczami zostali zaproszeni do Chaty Twardowskiego gdzie Czarownice z Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubeni przygotowały poczęstunek, na który składały się eliksiry zapomnienia i energii, szpony czarownic i inne upiorne przysmaki 😉 Nasi goście mogli skorzystać z wróżb i przepowiedni Wiedźmy Teresy, zrobić magiczne tatuaże oraz pamiątkowe magnesy i zakładki do książek z pomocą Czarownicy Justyny oraz zasilić prywatny księgozbiór na kiermaszu książki wyczytanej.

Dziękujemy za tak liczny udział w tej edycji i zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych jej odsłonach.